PodróżeZdrowie

Porady by lot samolotem nie przyniósł negatywnych skutków dla organizmu

Porady by lot samolotem nie przyniósł negatywnych skutków dla organizmu

Bycie pasażerem w samolocie to zawsze przeżycie. Podobnie jak w przypadku codziennych czynności, każdy ma swoje preferencje dotyczące sposobu, w jaki chce podróżować. Istnieje wiele sposobów na uczynienie lotu bardziej komfortowym i środki ostrożności, które można przedsięwziąć.

  • Zmiany ciśnienia mogą tymczasowo zablokować trąbkę Eustachiusza, powodując „trzaskanie” uszu lub uczucie pełności. Aby wyrównać ciśnienie, często połykaj; czasem guma do żucia pomaga. Skuteczne jest również ziewanie.
  • Unikaj spania podczas schodzenia, ale pamiętaj, że niewystarczające ziewanie i połykanie może prowadzić do niedotlenienia.
  • Niemowlęta są szczególnie zaniepokojone tymi zmianami ciśnienia podczas schodzenia. Często wkładają je do butelki lub smoczka, co daje poczucie ulgi.
  • Należy unikać latania samolotem po operacji jamy brzusznej, oczu lub jamy ustnej. Obejmuje to procedurę leczenia kanałowego.
  • Zmiany ciśnienia podczas wchodzenia i schodzenia mogą powodować dyskomfort.
  • Jeśli masz infekcję górnych dróg oddechowych lub zatok, najlepiej unikać lotu.
  • Zużyte buty – lub buty, które są za małe – mogą prowadzić do więcej niż jednego problemu ze stopami podczas lotu. Najlepiej starać się nie nosić nowych butów, ponieważ mogą one być ciasne podczas chodzenia i powodować dyskomfort. Jeśli nosisz nowe buty, uważaj na długość lotu, ponieważ stopy mogą puchnąć!
  • Alkohol i kawa mają działanie wysuszające na organizm i zawierają środki czyszczące, które mogą zwiększać ryzyko zarażenia się infekcją dróg oddechowych. Jeśli zamierzasz lecieć samolotem, najlepiej pić dużo wody również na pokładzie.
  • Osoby noszące soczewki kontaktowe często skarżą się na uczucie suchości podczas ich zdejmowania – jest to zazwyczaj wynikiem długiego przebywania w niskiej wilgotności w kabinie, spożywania alkoholu lub kawy. Powinieneś dokładnie wyczyścić soczewki przed lotem, podczas lotu używać nawilżających kropli do oczu, czytać w odstępach czasu i zdejmować soczewki, jeśli ucinasz sobie drzemkę. Soczewki do przedłużonego noszenia różnią się od soczewek kontaktowych. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli potrzebujesz więcej informacji.
  • Nie zapomnij zabrać ze sobą leku lub leków które musisz zażywać. Lek, który przyjmujesz, musi być przechowywany w oryginalnym opakowaniu i powinien być pod ręką, na przykład w kieszeni spodni które masz na sobie.

Kilka sposobów na zminimalizowanie wpływu jet lag na organizm

Szukaj lotów, które przylatują nocą. Po dotarciu na miejsce możesz od razu iść spać.

Prześpij jak najlepiej kilka nocy przed podróżą.

Spróbuj przespać się podczas lotu, ale nie w czasie schodzenia do lądowania.

Zrób sobie przerwę od rutyny podczas podróży. Wykonaj kilka ćwiczeń izometrycznych w celu opanowania stresu, pij jak najmniej i unikaj jedzenia ciężkich/tłustych potraw.

 

Udostępnij

O autorze